Operace kosti laserem, který vede robot – vítejte v medicíně 4.0

KUKA Automation ČR s. r. o. vydáno dne 20. května 2020

Laserová osteotomie (řez kosti) s využitím robota byla poprvé použita na reálném pacientovi. Zákrok provedlo zařízení CARLO od společnosti AOT AG a chirurgický nástroj – laser – vedl kolaborativní robot KUKA LBR Med.

Švýcarská lékařská společnost Advanced osteotomie Tools AG (AOT) oznámila své první klinické použití (first-in-man) zdravotnického prostředku CARLO. CARLO (zkratka Cold Ablation, Robot-guided Laser osteotomie) byl použit v Univerzitní nemocnici v Basileji na oddělení ústní a maxilofaciální chirurgie. Poprvé byl řez lidské kosti realizovaný pomocí laseru, který naváděl robot, namísto tradičního nástroje, jako jsou pilky, vrtáky nebo skalpely. LBR Med posloužil jako součást lékařského zařízení na přesné provedení této laserové osteotomie.

Nové možnosti díky preciznosti LBR Med

CARLO umožňuje automatickou a přesnou osteotomii (zákrok, při kterém se protíná kost), podle předem naplánovaných řezných linií pomocí digitálního dvojčete a laserové ablace za studena. Laserová hlava je uchycena na KUKA LBR Med, který byl speciálně vyvinut pro lékařské aplikace. To umožňuje chirurgům provádět osteotomii s nejvyšší přesností a ve volně definovaných křivkách, individuálně naprogramovaných pro konkrétního pacienta.

Studie „prvně u člověka“ jako základ pro uvedení na trh

Účelem současné klinické studie typu „prvně u člověka“, která slouží jako základ pro uvedení prostředku na trh, je prokázat přesnost a bezpečnost CARLO v klinickém prostředí. A protože CARLO je první systém svého druhu, bezpečnostní požadavky jsou velmi vysoké. Byly proto úspěšně testovány v několika předklinických studiích. Systém profituje ze skutečnosti, že LBR Med je první robotický komponent na světě s integrací do zdravotnických prostředků, který je certifikován dle mezinárodně uznávané CB metody. Citlivé senzory, komplexní bezpečnostní opatření, povrchy optimalizované na hygienu a ovladač navržený na přímou spolupráci s operátorem dělají z LBR Med ideálního robotického společníka pro lékařskou techniku a také ideálního robotického společníka pro CARLO.

Očekává se vysoký klinický zájem o CARLO

„Pokud v následujících měsících dostaneme souhlas ke komerčnímu uvedení na trh, očekáváme, že zájem o tuto inovativní platformu bude výrazný," dodává Bätscher. Ukázalo se, že proces hojení kosti je rychlejší a libovolně definovatelné vzory řezu usnadňují nové a šetrnější chirurgické zákroky. Laserová osteotomie je v kostní chirurgii velkým potenciálem, hlavně se spojením LBR Med od společnosti KUKA.”

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.