Praha zváží stavbu záložní elektrárny kvůli hrozbě blackoutu

Redakce Redakce
— vydáno 15. května 2014

Praha se kvůli hrozbě výpadku proudu, takzvaného blackoutu, pokusí postavit záložní rychlonabíhací elektrárnu. V případě potřeby by měla pokrýt třetinu spotřeby elektřiny Prahy. Zástupci města o tom budou jednat se státem, řekl dnes na tiskové konferenci primátor Tomáš Hudeček v reakci na výsledky letošního cvičení Blackout 2014. Podobná zařízení jsou podle něj ve světě běžná.

Praha se pokusí získat na stavbu peníze od státu. Pokud by neuspěla, do financování by se měly podle Hudečka zapojit pražské energetické firmy. Ty Praha částečně vlastní. Náklady odhadl na řádově stamiliony až miliardy korun. 

Praha cvičení uspořádala po několikaměsíčních přípravách letos v únoru. Během něj zjistila několik nedostatků. „Nevíme, zda budeme schopni zajistit dostatečnou dodávku vody pro obyvatele, nevíme, zda budou fungovat mobilní operátoři, nevíme, jestli budeme schopni ve spolupráci s nemocnicemi obsloužit dostatečný počet obyvatel,“ upozornil Hudeček. 

V závěrech cvičení je navrženo 32 konkrétních doporučení, jak by se měl současný stav zlepšit. Zabývat se jimi bude v nejbližší době rada hlavního města. Dalších šest návrhů bude předloženo bezpečnostní radě státu. Cvičení se uskutečnilo 26. února a simulovalo rozsáhlý výpadek dodávek elektrického proudu na území Prahy. Účastnily se ho orgány krizového řízení, bezpečnostní poradci, základní složky Integrovaného záchranného systému, Státní úřad pro jadernou bezpečnost a další vybrané organizace.

Další článek: Zetor chce letos postavit logistické centrum a vyrábět nový traktor