Rychlý přehled

 • OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

  Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit produktivitu ve výrobě komponentů tažných zařízení. Robotická kovací linku, která stála přes 80 milionů korun, tvoří šest robotů, kteří mají na starost různé operace od manipulace s výkovky, přes čištění kovacích zápustek, až po ukládání výkovků na dopravník na konci linky. Plně automatizovaný proces zajišťuje maximální bezpečnost práce, přesnost prováděných operací a produktivitu. Od spuštění linky v říjnu 2022 vyrobila v OSTROJi přes 410 000 kusů výkovků. Nárůst výroby si žádá i rozšíření výrobního týmu na divizi Kovárna a kalírna, kde v současné době pracuje 130 zaměstnanců. OSTROJ proto otevírá 25 nových pracovních míst na pracovištích kovací linky, technické kontroly, broušení, balení výkovků a CNC obrábění. OSTROJ rovněž pečlivě sleduje možnosti budoucího technologického rozvoje v oblasti automotive a robotizace. S ohledem na dosavadní zkušenosti získané z robotizace kovacího procesu zde proto zástupci společnosti plánují postupné zavedení minimálně částečné robotizace u všech kovacích linek.

 • Výroba strojů a zařízení dál táhne dolů výkon českého průmyslu

  Průmyslová produkce v březnu pokračovala v poklesu, který meziročně činil 2,7 %. Výrazně se na tom podílel obzvlášť segment výroby strojů a zařízení, včetně kovoobráběcích strojů. Produkce nadále klesá v kovodělném průmyslu, v hutnictví a slévárenství. Proti tomu vzrostl počet nově nasmlouvaných zakázek v automobilovém průmyslu, zejména ve výrobě světelných komponentů pro vozidla. Pokračující pokles zaznamenává i průmyslová produkce v evropské sedmadvacítce, a to o 5,4 %. Německo se propadlo o 6,1 %, když například výroba elektrických zařízení u našeho západního souseda si pohoršila o 16,1 % a výroba motorových vozidel o 11,1 %.

 • Integrovaná střední škola v Hodoníně se dočká moderních frézařských dílen

  Frézařským dílnám v Integrované střední škola v Hodoníně hrozilo uzavření z důvodu nevyhovujícící statiky. Kraj schválil jejich záchranu, jednak dojde k opravě budovy a v druhém sledu k modernizaci strojového parku.

 • HP a Ferrari představí nové společné logo

  Dvě ikonické světové společnosti uzavírají nové, několikaleté partnerství. Spojení dvou celosvětově známých a úspěšných značek se vyznačuje společným závazkem rozvíjet udržitelné inovace a urychlovat účelné technologie v týmu Scuderia Ferrari Formula 1, týmu Scuderia Ferrari Esports a Scuderia Ferrari Driver Academy. Ferrari bude nově využívat pokročilé technologie a služby HP, včetně adaptivních počítačů a zařízení, produktů a služeb pro spolupráci a tiskových funkcí, které pomohou zvýšit výkon na trati i mimo ni.

  Logo HP se poprvé objeví na vozech F1 před Velkou cenou Miami, která je naplánována na 3.-5. května, kdy tým začne závodit jako Scuderia Ferrari HP. Pod novou značkou bude závodit také tým Scuderia Ferrari Esports a vůz Scuderia Ferrari řízený Mayou Weugovou v čistě ženské sérii F1 Academy, zahájené v roce 2023.

 • Perovskity mohou zdvojnásobit výrobu energie ze slunečního záření

  Absolvent FSI Pavel Klok získal tříleté stipendium pro mladé vědce. V centru jeho zájmu jsou perovskity – materiály objevené na Urale v roce 1839 s potenciálem nahradit například křemík ve fotovoltaických panelech. Takové solární články by mohly být až dvojnásobně účinné než ty současné. „Soustředím se na nový způsob charakterizace materiálu, který by mohl pomoci v jeho optoelektronické aplikaci, zejména fotovoltaice, ale třeba také u LED diod, případně pro detekci ionizujícího záření,“ říká Pavel Klok.

Zobrazit nejnovější