Rychlý přehled

 • Prohlédněte si nedávno objevená skripta VUT z let 1911 až 1913

  Neznámý dárce zanechal v recepci Vysokého učení technického v Brně několik tlustých svazků, které našel doma a bylo mu líto je vyhodit. Ukázalo se, že jde o ručně psaná skripta z počátku existence univerzity. Obsahují kapitoly z nauky o strojích, mechaniky, hydrauliky či geometrie, podepsané jménem Josef Hank.

  Foto: VUT, Václav Koníček
 • Semináře o aktuálních průmyslových technologiích zdarma

  Konsorcium Brain4Industry se zaměřuje na současné technologie, jako je digitalizace, umělá inteligence, 3D tisk nebo laserové technologie. Financování z EU nyní umožňuje, aby pořádali školení v těchto oborech zdarma. Kurzy jsou určené především pro zájemce z malých a středních firem, ale také pro odbornou veřejnost (novináře, právníky, lektory, ekonomy). Jaké kurzy jsou aktuálně vypsané, zjistíte na webu Akademie Brain4Industry.

 • Podívejte se na první autonomní robot od ABB s inteligentní navigací

  Flexley Tug T702 je první autonomní mobilní robot od ABB. Firma jej uvádí nedlouho po akvizici společnosti Sevensense a ukazuje, jak daleko již pokročila v navigaci SLAM založené na umělé inteligenci. Výrobce uvádí, že nový software od AMR a AI navádění umožní zkrátit dobu uvedení do provozu o 20 %.

 • Robotický systém GITAI dokázal, že je schopen práce ve vesmíru

  Systém dvojice robotických ramen s dosahem 1,5 metrů od firmy GITAI USA byl podroben celé řadě testů. Hlavní probíhaly v prostředí odpovídajícím stanici ISIS na oběžné dráze. Roboty vykonávaly servisní a montážní úkoly. Systém nyní potvrdil úroveň „NASA Technology Readiness Level (TRL) 7“, tedy plnou způsobilost k reálnému vyslání a plnění úkolů ve vesmíru.

 • Věž „Weisser Turm“ je vyráběna 3D tiskem a měří 29 metrů

  Bílá věž vzniká ve švýcarské vesnici Mulegns u horského průsmyku Julier. Architekti Michael Hansmeyer a Benjamin Dillenburger ukazují, co dnes dokáže 3D tisk betonu. Hlavním nosným prvkem jsou sloupy, kterých je pro čtyřpatrovou stavbu potřeba 104. Technologicky se jedná o tisk betonu tenkou tryskou, proces vyvinula firma DBT ETHZ. Nanášené vrstvy betonu jsou jen 5 mm silné, což pomáhá rychlému zasychání a tvrdnutí materiálu.

  Foto: Parametric-architecture

Zobrazit nejnovější