Rychlý přehled

 • Věž „Weisser Turm“ je vyráběna 3D tiskem a měří 29 metrů

  Bílá věž vzniká ve švýcarské vesnici Mulegns u horského průsmyku Julier. Architekti Michael Hansmeyer a Benjamin Dillenburger ukazují, co dnes dokáže 3D tisk betonu. Hlavním nosným prvkem jsou sloupy, kterých je pro čtyřpatrovou stavbu potřeba 104. Technologicky se jedná o tisk betonu tenkou tryskou, proces vyvinula firma DBT ETHZ. Nanášené vrstvy betonu jsou jen 5 mm silné, což pomáhá rychlému zasychání a tvrdnutí materiálu.

  Foto: Parametric-architecture
 • Systém Vario-X IPC ocenila porota čestným uznáním v soutěži Zlatý AMPER

  Na veletrhu AMPER získal pozornost i ocenění systém pro decentralizovanou elektroinstalaci. Řídicí skříně přinášejí do digitalizovaného a automatizovaného světa řadu omezení, proto dává smysl, aby se s Vario X řízení přesunulo co nejblíže ke strojům.

  Foto: Murrelektronik
 • Další nápad na doručování zásilek ve městech dronem

  Firma Zipline razí pro doručování ve městech svoji Platformu 2. Oproti většině podobných přístupů pracuje s velkým dronem ve výšce stovek metrů, který na patřičné adrese spustí na laně menší droid se zásilkou o hmotnosti do 3,5 kg. Droid se dokáže i sám pohybovat pomocí trysek, aby dorazil na místo určení s přesností 1 m. Potom je droid vytažen lanem zpět na palubu mateřského dronu. Zda má tento nápad šanci se uchytit posuďte sami na stránkách Zipline.

 • Český průmysl dál padá, strojírenství je jedním z nejpostiženějších oborů

  Průmyslová produkce v ČR v lednu meziročně stagnovala, ale oproti prosinci došlo ke zhoršení o 2,3 %. Pokračuje růst ve výrobě motorových vozidel, výrazné poklesy však zaznamenává například slévárenství, kovovýroba nebo výroba strojů a zařízení (zde je meziroční pokles o 11,2 %). Jinak je stagnace českého průmyslu jako celku na poměry Evropské unie relativně dobrým výsledkem. Například Irsko zaznamenalo pokles o 34,1 %, výkon německého průmyslu šel dolů o 5,4 %, celá sedmadvacítka potom dohromady o 5,7 %. Svaz průmyslu a dopravy ČR k těmto údajům od Českého statistického úřadu dodává, že neočekává možnost výraznějšího zlepšení v nejbližších měsících. Mnohé sektory – zejména ty energeticky náročné – bojuje již více než rok s poklesem zakázek.

 • Kuka optimalizovala nový robot KR Fortec pro nízkou spotřebu energie

  KR Fortec s nosností 240 kg v dosahu 3700 mm patří spíše k větším robotickým ramenům. Přesto má velký dynamický výkon pro krátké cyklové časy. Při tom všem výrobce usiloval o jeho úspornost, pokud vás tato kombinace vlastností zaujala, více najdete na stránkách firmy KUKA.

  Foto: KUKA

Zobrazit nejnovější