Rychlý přehled

 • Ukrajina láká k investicím, meziročně vzrostly dvojnásobně

  Podle agentury CzechTrade směřovaly v loňském roce na Ukrajinu investice ve výši 1,2 miliardy dolarů, v předchozím roce 500 milionů. Mezi 43 mezinárodními společnostmi, které na Ukrajině podporují byznys je například Bayer (65 mil. dolarů), Carlsberg (40 mil. dolarů) nebo CEMARK (30 mil.dolar).

 • Letos v lednu ukradli hackeři 1,4 terabajty dat firmě Schneider Electric

  Veřejnost se o útocích na firmy většinou nedozví, ale lednový ransomwerový útok skupiny Cactus na Schneider Electric se pro svůj obří rozsah nedal utajit. Hackeři pronikli do podnikové struktury zneužitím VPN, potom firmě zašifrovali data na discích. Následovalo vydírání, a když napadnutá firma odmítla platit odšifrování svých vlastních disků, zveřejnila zločinecká skupina 25 megabajtů citlivých dat, aby zvýšila nátlak. Skupina Cactus se hlásí k více než 100 úspěšným útokům, hacking bere jako business model uznačovaný „ransomware-as-a-service“. O útoku se podrobně dočtete v mnoha zahraničních médiích, například ZDE.

 • Pro betonáž metra D dodá Ostroj 120tunové mobilní bednění

  Strojírenská zakázka pro stavební práce, to je obří mobilní bednění od firmy Ostroj pro sekundární ostění tunelů metra D v Praze. Pojízdné bednění s maximálními rozměry 10×7,2×12 metrů bude vážit 120 tun. Použito bude v první etapě betonování tunelové skořepiny mezi zastávkami Pankrác a Olbrachtova.

  Foto: Ostroj
 • Softwarová simulace robotických operací se stále zdokonaluje

  Světový výrobce robotů, firma Comau, se spojila s RoboDK, aby vytvořily uživatelky přivětivou platformu pro offline programování a simulaci robotů. Výsledkem je software Roboshop Next Gen, který pomáhá předcházet kolizím, dokáže zahrnout více robotických buněk v jednom projektu, snadno se integruje s externími osami (jako jsou otočné stoly a lineární kolejnice) a umožňuje do virtuální simulace zahrnout i chapadla a dopravníky.

 • Prohlédněte si nedávno objevená skripta VUT z let 1911 až 1913

  Neznámý dárce zanechal v recepci Vysokého učení technického v Brně několik tlustých svazků, které našel doma a bylo mu líto je vyhodit. Ukázalo se, že jde o ručně psaná skripta z počátku existence univerzity. Obsahují kapitoly z nauky o strojích, mechaniky, hydrauliky či geometrie, podepsané jménem Josef Hank.

  Foto: VUT, Václav Koníček

Zobrazit nejnovější