Přibyslavská ACO zvyšuje výrobu i díky ceně Red Dot Award

Redakce Redakce
— vydáno 22. května 2015

Společnost ACO Industries z Přibyslavi je výrobcem odvodňovacích systémů a letos plánuje navýšení obratu zhruba o osm procent na 46 milionů eur (v přepočtu 1,257 miliardy korun). Srovnatelný růst společnost zaznamenala i v předchozích letech. Výroba roste i díky inovacím, společnost ACO Industries totiž za unikátní koncept odvodňovacích roštů získala prestižní ocenění za funkční design Red Dot Award.

Spolu s unikátním kovovým roštem v Přibyslavi vymysleli i unikátní technologie, které jsou chráněné evropskými patenty. „Na tento rošt nesáhne svářeč – svařování je totiž nejdražší a nejtěžší operace,“ říká generální ředitel společnosti Jan Císek. Rošt se hodí třeba do pěších zón a na parkoviště osobních aut. Jeho konstrukce umožňuje rychlejší vtékání dešťové vody, je bezpečnější proti uklouznutí a zabraňuje tomu, aby v něm uvízly dámské podpatky.

 Drainlock rošt v šedivém provedení. Foto: ACO Industries

Jan Císek rovněž uvedl, že do modernizace výrobních technologií v Přibyslavi ročně plyne kolem 50 milionů korun. Nový rošt se sériově vyrábí půl roku náhradou za starší typ. Nejlépe se zatím prodává v Německu, Švýcarsku a v Rakousku. „Kromě toho, že je krásný, musí být za velmi dobrou cenu, protože my konkurujeme Číně a zemím, kde se vyrábí velmi levně,“ dodal ředitel. 

Drainlock rošt z oceli. Foto: ACO Industries

V závodě zabírajícím kolem 10 000 metrů čtverečních plochy se rovněž vyrábějí odvodňovací systémy používané v potravinářských provozech, ale také třeba na zaoceánských lodích. Kromě nerezové oceli závod zpracovává černou ocel a polymerbeton. Pracuje zde 575 lidí, do konce roku jejich počet stoupne na 605. 

 Drainlock rošt. Foto: ACO Industries

Přibyslav patří mezi největší výrobní závody skupiny ACO vyrábějící prvky pro stavebnictví. V 15 zemích má ACO celkem 30 závodů se 4000 zaměstnanci. Obrat celé skupiny loni činil 670 milionů eur. Jde o rodinný podnik se sídlem v německém Rendsburgu a založil ho v roce 1946 Josef Severin Ahlmann. 

Drainlock rošt z oceli, detail. Foto: ACO Industries

Soutěž Red Dot Design Award vznikla před 60 lety. V letošním ročníku bylo hodnoceno skoro 5000 produktů z 56 zemí. Rošty ACO zvítězily v kategorii Městský design a veřejná prostranství.

Další článek: Eplan Preplanning usnadní předprojektovou přípravu