Přidejte svému robotu další osu díky pojezdové dráze

HIWIN s.r.o.
— vydáno 11. února 2021

České zastoupení taiwanské firmy HIWIN nenabízí jen prodej dílů, ale i vlastní vývoj a konstrukci. Mezi nejúspěšnější produkty z místní dílny se řadí pojezdové dráhy pro roboty. Hodí se jak pro kolaborativní, tak ryze průmyslové aplikace. Zde si představíme pojezdovou dráhu s pastorkem a ozubeným hřebenem.

Dráha se zdvihem 2,66 m může být, jako je tomu v tomto případě, poháněná motorem Fanuc Alpha iS12/4000, který je ovládán přímo integrovaným řízením pro sedmou osu Fanuc. Výhodou je, že programátor nemusí řešit synchronizaci se sedmou osou při programování jednotlivých pohybů a vše je vyřešeno interně.  Dráha je určena pro celkovou zátěž do 1 000 kg a dosahuje rychlosti vmax 3 m/s a zrychlení amax 2 m/s2.

Pojezdová dráha HIWIN perfektně spolupracuje s novým robotem Fanuc M-800iA/60 s užitečným zatížením až 60 kg, robustní konstrukcí a vysokou tuhostí, který je aktuálně nejpřesnějším modelem této značky. Ta je zajištěna hlavně prostřednictvím sekundárních enkodérů, které jsou instalovány na mechanice za převodovkami všech šesti os. Absolutní přesnost polohy je dále vylepšena proprietární funkcí iR Calibration Signature. Robot těchto parametrů vyžaduje dokonalou spolupráci s pojezdovou dráhou a klade vysoké nároky na přesnost polohování. Výsledkem je, že robot vykazuje vynikající výsledky v přesnosti lineární i kruhové dráhy. Fanuc M-800iA/60, stejně tak jako pojezdová dráha HIWIN, snižují nepřesnosti na minimum a napomáhají zlepšit například kvalitu laserového řezání, svařování nebo obecně procesů s velmi vysokou a rostoucí náročností na přesnost, zejména v automobilovém nebo leteckém průmyslu.

Další článek: Pomoc pro pořadatele konferencí a veletrhů má konečně reálnou podobu