Slévárenství je tradiční a dlouhodobý byznys

Redakce Redakce
— vydáno 16. dubna 2018

Slévárna UXA, která stojí vedle autobusového nádraží Zvonařka, vyrábí litinu pro strojírny od roku 1886. Ročně vyrobí kolem 1500 různých výrobků.

V celém slévárenství pracuje asi 16.000 lidí. V Brně jsou čtyři podniky. UXA zaměstnává kolem stovky lidí, z toho několik ze zahraničí, zejména z Ukrajiny.

Společnost má zhruba 150 zákazníků, z toho asi 30 procent ze zahraničí. Většinou jsou to strojírenské firmy, které materiál ze slévárny dál obrábí. UXA dělá oproti jiným podnikům malé série na zakázku. "Je to hodně stabilní byznys, ve kterém se nedělají zásadní změny. Malosériová výroba není tak náchylná k tomu, aby nás vytlačila konkurence z Indie nebo Asie," uvedl jednatel firmy Jan Kocian. 

Firma dělá odlitky do brzd vlaků, pracuje i pro Zetor, dělá vodovodní armatury. Na slévárenství je hodně zajímavé, že je to sofistikovaný a komplikovaný obor, ačkoliv na první pohled působí jako špinavý a zastaralý typ průmyslu. Podíváme-li se na elektrárny přehrady, infrastrukturu, tak bez sléváren to nejde.

"Obor prokázal svou životaschopnost bez ohledu na to, jak se mění okolí. Slévárenství je stovky let prověřený byznys, je stejně důležité jako pekárna. Fungujeme tady 130 let a uvidíme, jak dlouho budou fungovat firmy v kancelářích, které se v okolí staví," doplnil Kocian.

Loni UXA navýšila obrat o pět procent na 113 milionů korun. Důvodem byly nové zakázky a konjunktura. Zisk společnosti činí zhruba dvě procenta z obratu.

Další článek: WNT a CERATIZIT na Zákaznických dnech ve Zlíně