Spojky ROTEX s integrovaným měřicím systémem

Kristýna Jordánová KTR CR, spol. s r.o.
— vydáno 13. července 2023

Společnost KTR vyvinula bezvůlovou spojku ROTEX-GS s modulem na měření točivého momentu a otáček. Při rotaci se naměřená data zobrazují spojce, mohou být také odeslána přes Bluetooth a zobrazena v příslušné aplikaci.

U rozměrově kompaktní MONITEX BT je celá měřicí technika zabudována uvnitř náboje spojky, což umožňuje její snadnou integraci do pohonu i v prostorově komplikovaných situacích. Hlavními oblastmi použití jsou sledování strojů, technologie zkušebních stanic, řízení procesů a zajišťování kvality. Aktuální výsledky vývoje představí KTR na letošní výstavě Maintenance v Dortmundu, hala B07, stánek 4.

MONITEX BT je bezvůlová spojka ROTEX-GS s integrovaným měřicím systémem pro měření točivého momentu a otáček. Díky své kompaktní konstrukci může MONITEX BT v mnoha případech nahradit standardní náboj ROTEX, snadná montáž zůstává zachována. 

Indukční přenos energie je bezkontaktní a umožňuje nepřetržité měření, indukční napájecí hlava je umístěna od spojky radiálně, ve vzdálenosti maximálně 10 milimetrů. Po zapnutí systému jsou naměřená data odesílána přes Bluetooth a v mobilním zařízení nebo PC přijímána a ukládána v aplikaci MONITEX. Uživatel je vizuálně a akusticky upozorněn, jakmile jsou překročeny nebo podkročeny nastavené limitní hodnoty. Výsledky měření lze v aplikaci zobrazit buď jako průběžnou křivku nebo číselnou řadu, přičemž jsou průběžně počítány minimální, maximální a průměrné hodnoty.

Aplikace MONITEX BT je zdarma ke stažení pro zařízení se systémy Android a iOS v příslušných obchodech s aplikacemi. KTR dodává i příslušný software pro PC s operačním systémem Windows.

MONITEX BT promítá aktuální hodnoty točivého momentu a otáček od 300 otáček za minutu výše – údaje jsou tak dostupné i v době, kdy není přijímač k dispozici nebo stačí jednoduché sledování zátěže. 

Pro sledování nebo ovládání hnacího ústrojí potřebuje uživatel často aktuální hodnoty jako vstup pro řízení stroje. To lze volitelně provést pomocí rozhraní převádějícího Bluetooth data nebo pomocí digitálně-analogového převodníku (DAC), který po propojení s MONITEX BT a generuje hodnoty točivého momentu a otáček jako analogové napěťové signály.

Hlavními oblastmi použití spojek pro měření krouticího momentu jsou téměř všechny oblasti každodenních měření – mimo jiné sledování strojů, technologie zkušebních stanic, kontrola procesů a zajištění kvality.  

Nový MONITEX BT je prozatím dostupný ve velikostech 28 a 42, další velikosti budou následovat.

KTR Systems GmbH vyvíjí a vyrábí mechanické spojky, brzdy, chladiče a hydraulické komponenty pro strojírenství a stavbu zařízení. Společnost KTR byla založena v roce 1959 ve vestfálském městě Rheine, po celém světě má více než 1100 zaměstnanců, z toho téměř 500 v Německu. Globální síť zahrnuje 24 dceřiných společností, 90 prodejních partnerů a také výrobní závody v Brazílii, Číně, Německu, Indii, na Tchaj-wanu a ve Spojených státech.

Další článek: Všestranné systémy firmy SCHUNK zajistí pevné a spolehlivé upnutí