Studie: Do roku 2035 stoupne spotřeba energií o třetinu

Redakce Redakce
— vydáno 11. února 2016

Celosvětová spotřeba energie do roku 2035 stoupne o 34 procent v důsledku růstu populace a ekonomiky. Předpověděla to dnes britská ropná společnost BP. Dodala, že podíl ropy na celkové spotřebě energie se sníží ve prospěch zemního plynu a obnovitelných zdrojů.

BP nicméně rovněž předpokládá, že těžba ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech se během příštích 20 let díky rostoucí efektivitě zdvojnásobí. Právě tato těžba byla v posledních letech klíčovým motorem růstu dodávek ropy na trh, upozorňuje agentura Reuters. 

Světové ceny ropy se však od poloviny roku 2014 kvůli převisu nabídky nad poptávkou propadly o více než dvě třetiny. To nyní tlačí relativně nákladnou těžbu z břidlicových ložisek v USA dolů. „V příštích letech zde očekáváme pokles, poté však bude následovat oživení,“ uvedl hlavní ekonom BP Spencer Dale. 

Prognóza BP předpokládá, že fosilní paliva, která kromě ropy zahrnují také zemní plyn a uhlí, se budou v roce 2035 podílet na celkové spotřebě energie zhruba 80 procenty.

Další článek: Jiří Holoubek (Elektrotechnická asociace České republiky): Jsme už připraveni na Průmysl 4.0?