Tescan dokončil elektronový mikroskop

Redakce Redakce
— vydáno 27. ledna 2018

Brněnský výrobce mikroskopů TESCAN dokončil v pořadí 2 500. elektronový mikroskop. Přístroj poputuje na univerzitu v Manchesteru, kde bude sloužit k výuce přírodních věd.

Z vyrobených 2 500 mikroskopů Tescanu v Česku zůstalo něco přes pět procent. "Jsme jednoznačně exportní firma, držíme se na špičce mezi předními světovými výrobci. Vždy ale rádi vidíme, že některý z mikroskopů míří k tuzemskému zákazníkovi. V České republice máme aktuálně přes 100 mikroskopů, což je rozhodně nadpoloviční tržní podíl," uvedl výrobní ředitel firmy Tescan Brno Robert Komanec.

Podle Komance se produkce společnosti každoročně zvyšuje, a to jak v počtu prodaných kusů, tak i v jejich průměrné ceně. Je to důkazem toho, že se globální ekonomice daří a elektronový mikroskop je tak pro řadu komerčních firem i vědeckých pracovišť stále atraktivnějším a dostupnějším nástrojem.

Většina z 2 500 prodaných přístrojů Tescanu je stále v provozu. Elektronový mikroskop lze prý servisovat prakticky do nekonečna, důvodem, proč se vyměnují, je spíše to, že morálně zastarají. Loni, po třech letech vývoje, Tescan uvedl na trh nový elektronový mikroskop, který najde uplatnění mimo jiné při výrobě čipů pro mobilní telefony nebo při biologickém výzkumu. Vývoj stál desítky milionů korun.

Další článek: Smlouva Karlovarského kraje a BMW byla podepsána