Úsvit IoZ: Zombie věci zaplavují Česko!

Ing. Jan Homola
— vydáno 28. dubna 2023

Uz jste slyšeli o IoZ? Slovník marketingových buzzwordů by měl být obohacen o novou zkratku, jako Internet of Zombie Things.

Inzerce

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Pěkných pár tisíc takových hardwarových zombies se teď zrodilo i v Česku, když T-Mobile vypnul konektivitu IoT sítě společnosti SimpleCell (která jí údajně dlužila za poskytované služby). Za Atlantikem už takových příběhů nasbírali vícero – od bezpečnostních kamer přes „chytrá“ krmítka pro domácí mazlíčky až po střední školu, která nedokázala několik měsíců vypnout osvětlení – protože skončili jejich výrobci a produkt byl funkčně vázán na vzdálený server. 

Ještě větší horor se u těchto chytrých věcí s odumřelým mozkem odehrává ve chvíli, kdy si do jejich útrob najde cestu nějaký ten hacker. To vám potom ta zdechlá kamerka (nebo stroj) opět ožije, ale způsobem, který nechcete. 

Odhaduje se, že (včetně tzv. průmyslového internetu věcí) dnes funguje už kolem 50 miliard různých „Smart Things“. A zhruba u čtvrtiny z nich již bliká pomyslná kontrolka plánovaného ukončení životnosti – tedy opuštění jejím výrobcem ve smyslu další podpory či aktualizací. Vzniká nám tu příliš drahý šrot – nebezpečný v mnoha ohledech.

(Tento článek je tzv. Homolova páteční glosa. Berte jej s nadhledem, jako výron informačního přetlaku v hlavě vydavatele technických médií, který už pro jiné povinnosti sám nestíhá psát, ale občas prostě musí.)

Další článek: Akademie 3D zasvětí do 3D tisku začátečníky i pokročilé