Vítkovice Group dodají do Německa díly lodního výtahu

Redakce Redakce
— vydáno 10. února 2015

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group dodá do Německa opracované odlitky a svařence na stavbu unikátního lodního výtahu. Hodnota zakázky je 300 milionů korun. Smlouvu podepsala skupina s konsorciem německých stavebních firem ARGE, plnění kontraktu začalo v těchto dnech a dodávky budou pokračovat až do poloviny příštího roku.

Jedinečné lodní dílo umožní plavební spojení mezi povodími řek Odry a Labe poblíž Berlína. „Jde o nový lodní výtah, který bude stát v Niederfinow vedle současného, odborníky ceněného, ale už přetíženého zařízení. Jde o velmi sledovaný projekt, protože umožní bezproblémovou přepravu důležitých surovin, jako je uhlí, a produkce po lodních cestách Německa,“ uvedl generální ředitel společnosti Vítkovice Heavy Machinery, která na zakázce pracuje, Jan Gajda. 

Nový lodní výtah v Niederfinow se zdvihem vany 38,5 metru (na obrázku více vzdálen) bude postaven vedle výtahu starého, který měl zdvih 37 metrů. Infografika: Vítkovice Machinery Group

Tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková dodala, že v Niederfinow je nyní v provozu lodní výtah s výškou zdvihu 37 metrů, který byl postaven ve 30. letech minulého století: „Lodní cesta v Braniborsku je ale už natolik vytížená, že kapacita výtahu nestačí současným nárokům. Nový lodní výtah proto bude mít znatelně vyšší přepravní parametry.“ 

Ostravská firma dodá na stavbu lodního výtahu 1330 tun opracovaných odlitků a svařenců, ze kterých se poskládají čtyři závitové sloupy o výšce 38,5 m každý. Tyto závitové sloupy budou vmontovány do betonové konstrukce lodního výtahu a budou sloužit jako pojišťovací mechanismus při havárii jiných částí lodního výtahu (motory, protizávaží). „Vana lodního výtahu, včetně vody a lodi, váží zhruba deset tisíc tun a při poruše musí naše závitové sloupy umožnit bezpečné sjetí výtahu do spodní polohy. Proto jsou na jakost materiálu, kvalitu provedení a opracování kladeny mimořádně přísné požadavky,“ dodal obchodní ředitel Vítkovice Heavy Machinery Jiří Brož a dodal, že výroba a opracování se bude provádět a proměřovat v tolerancích v setinách milimetru. Výroba probíhá od počátku roku 2015, dodávky na staveniště v Niederfinow budou realizovány v průběhu 4. kvartálu 2015 až do 2. kvartálu 2016. 

Strojírenskou skupinu, která vystupuje pod značkou Vítkovice Machinery Group, tvoří přes 30 společností a ty zaměstnávají na 8500 lidí.

Další článek: Brno chce koupit většinu podílu v BVV od Messe Düsseldorf