Fotoreportáž – na pražském Open House FANUC bylo živo

FANUC Czech s.r.o.
— vydáno 18. září 2020

Při přípravě svého Dne otevřených dveří vsadila firma FANUC na časný zářijový termín a byla to dobrá volba. Je zřejmé, že lidé se chtějí vidět a roušky jim přitom nevadí. Hlavním tahákem události byl kolaborativní robot zcela nové konstrukce CRX-10iA.

Robot řady CRX, s nímž jsme se zde mohli seznámit, patří k prvním produkčním kusům, které do Evropy dorazily z Japonska. Poprvé FANUC představuje programování přes Teach Pendant. Programování prostřednictvím ikon zvládnou i netechnici. Požadavky na odolnost a pevnost jsou splněné celoocelovým tělem.

Výroba robotů řady CRX začala letos v červnu a jedná se tedy o žhavou novinku. Další dodávka k nám dorazí přibližně v lednu. Jiná situace ovšem nastane, pokud podepíšete závaznou objednávku, v takovém případě je pro vás robot z centrály expedován prakticky okamžitě.

Od dosavadních „zelených“ kolaborativních robotů FANUC se zásadně liší konstrukcí, která odpovídá „kolaborativnímu trendu“. V každém kloubu jsou bezpečností silové senzory.

Yoshiharu Inaba, chairman firmy Fanuc, kdysi říkal, že v roce 2021 bude každý druhý prodaný robot kolaborativní, ale tak to zatím není. Zákazníci se teprve učí, které aplikace jsou pro kolaborativitu vhodné, a kde naopak udělá lepší službu průmyslový robot.

Další novinkou je velký Scara robot s nosností 12 kg. Scara konstrukce robota patří k nejrychlejším a nejvýkonnějším. Scara roboty jsou v portfoliu FANUC relativně čerstvě, první uvedli před třemi lety a v nabídce jsou momentálně nosnosti 3, 6 a 12 kg.

Klabička, která leží na stole scara robotu, je FIELD box a dokáže shromažďovat všechna data ve výrobě, umí sledovat až 60 strojů od jakéhokoliv výrobce. Někteří uživatelé jistě ocení, že data nejdou do cloudu, ale zůstávají v samotném zařízení.

Za pozornost také stála citlivá manipulace s písty a ozubenými koly za pomoci Force senzoru. Citlivost lze srovnat se schopnostmi lidské ruky.

U drátořezů jsme se mohli setkat také s pracovníky firmy Penta, která se na EDM obrábění specializuje. Pokud budou okolnosti nakloněny, v prostorách firmy Penta v Brně proběhne v říjnu další Open House, kde se můžete seznámit s FANUC výrobky.

Další článek: Firma Prusa Research nabízí školám 3D tiskárny