Práci s novým kobotem FANUC CRX 10-iA zvládne i začátečník

FANUC Czech s.r.o.
— vydáno 28. dubna 2020

Lehký a snadno ovladatelný kolaborativní robot FANUC CRX 10-iA byl poprvé představen koncem roku 2019 na výstavě IREX v Tokiu. CRX-10iA je ideální pro zákazníky, kteří chtějí ve své výrobě poprvé používat roboty a kteří chtějí při instalaci a programování postupovat ve stylu „udělej si sám“.

Inzerce

Po své premiéře na největší mezinárodní výstavě robotů na světě IREX v Tokiu v prosinci 2019, je nejnovější kolaborativní robot FANUC CRX 10-iA, připraven vstoupit na evropskou scénu. Rameno, pouhých 39 kilogramů vážícího lesklého bílého robota, může provádět vysoce funkční překlopný pohyb, který mu umožňuje sebrat součástku ze stolu před sebou a položit ji na stůl za sebou jedním jednoduchým a plynulým pohybem. Nováček se může pochlubit průmyslovou ochranou IP54. To znamená, že je vysoce odolný vůči prachu nebo olejům, které jsou zcela běžně vyskytují v průmyslovém prostředí. Plně také splňuje bezpečnostní normy ISO 10218-1. Díky své velmi nízké hmotnosti lze CRX snadno instalovat v široké škále aplikací a to včetně instalace na automaticky naváděné vozíky (AGV).

Užitečné zatížení CRX-10iA je 10 kilogramů. Dodává se ve dvou verzích: ve verzi s krátkým ramenem s dosahem 1,2 metru a ve verzi s dlouhým ramenem dosahujícím až 1,4 metru. CRX má stejné spolehlivé bezpečnostní funkce jako jeho šest kolaborativních předchůdců z řady FANUC CR: Jeho senzory jsou extrémně citlivé a spouštějí okamžité bezpečnostní zastavení při kontaktu s lidským tělem.

Pro zjednodušení spolupráce člověk-stroj je CRX-10iA vybaven tabletem, který slouží jako teachpendant. Díky novému intuitivnímu ovládání je speciální, nové uživatelské rozhraní zvláště vhodné pro uživatele s malými zkušenostmi s programováním robotů. Díky tomuto rozhraní mohou uživatelé snadno přeprogramovat roboty a pohybovat je kolem sebe v různých pozicích. FANUC CRX je tak vysoce přizpůsobivý měnícím se potřebám výrobního prostředí. Koncoví uživatelé mohou také instalovat chapadla, senzory nebo nástroje pro kontrolu od výrobců třetích stran, protože FANUC poskytuje soupravy pro vývoj softwaru výrobcům zařízení třetích stran.

Další článek: Společnost Renishaw pomáhá s výrobou plicních ventilátorů v Británii