Skupina Ceratizit využívá při výrobě nástrojů aditivní výrobu

Marek.Pagac vydáno dne 30. května 2019

Aditivní výroba si již našla praktická uplatnění v mnoha odvětvích. Tento moderní trend se týká i výroby řezných nástrojů, kde se pro výrobu držáků, řezných a dalších funkčních částí nástrojů používají nástrojové a vysokopevnostní oceli ve formě prášků. Skupina Ceratizit investovala finanční prostředky do centra aditivní výroby.

Pro výrobu speciálních řezných nástrojů a kusovou výrobu používá Ceratizit 3D tiskárnu Renishaw AM500Q. Ta pomocí čtyř paprsků laseru spéká technologií Selective Laser Melting (Powder Bed Fusion) práškový materiál do prostorového tělesa dle STL předlohy. Atomizovaný práškový kovový materiál má frakci v řádech několika desítek mikrometrů. Technologie aditivní výroby umožňuje vyrábět speciální tvarové nástroje v počtu několika jednotek nebo desítek kusů.

3D tisk využívá skupina Ceratizit zejména při výrobě fréz s konformním chlazením

Aditivní výroba v při výrobě nástrojů nahradila konvenční technologie, jelikož umožňuje vyrobit nástroje s unikátním a obtížně vyrobitelným designem. Technologicko-konstrukční zásady s ohledem na výrobu 3D tiskem umožňují konstruktérům optimalizovat vnitřní kanálky pro vedení procesní kapaliny přímo do místa řezu. V tělese nástroje se proto ukrývají speciálně orientované kanálky, které by nebylo možné vyrobit tradiční technologií.

Technologie Selective Laser Melting se s výhodou používá pro výrobu konformních kanálků pro přívod procesní kapaliny do místa řezu. Profesionálně centrum aditivní výroby vybavila společnost Renishaw. Foto: Ceratizit

Typickou ukázkou jsou čelní frézy Komet, jejichž konstrukční řešení vyráběné konvenčně obsahuje pájené destičky. Moderní způsob výroby 3D tiskem umožňuje vyrobit frézu s větším počtem břitů, dvojnásobnou produktivitou, tichým chodem a na povrchu obrobků nezanechává otřepy. Skupina Ceratizit našla uplatnění 3D tisku i při výrobě vyvrtávacích nástrojů, které mají speciální vložky v drážce pro odvod třísek. S ohledem na plynulý odvod třísek se používá speciálně navržené vyplachování procesní kapalinou, která je přiváděna do místa řezu procesním kanálkem umístěným v těle vložky.

Více na: www.ceratizit.com , www.wnt.com , www.kometgroup.com

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.