Stavaři měli v květnu víc zakázek, jejich hodnota klesla

Redakce Redakce
— vydáno 8. června 2015

Stavební firmy letos od veřejných institucí získaly více práce, ale za méně peněz. Objem tendrů na stavební práce v květnu klesl o pětinu na 11,2 miliardy korun. Celková hodnota stavebních zakázek zadaných veřejnou správou během pěti měsíců klesla meziročně o 9,8 procenta na 47,7 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha. Celkem firmy v květnu získaly 537 stavebních zakázek, meziročně o 5,1 procenta více.

Inzerce

Hodnota inženýrských staveb v květnu při stejném počtu klesla o 17,5 procenta na 9,4 miliardy korun. Hodnota tendrů na pozemní stavby klesla o 26,7 procenta na 1,78 miliardy korun.

Jednou z nejnověji dokončených staveb společností Eurovia CS jsou dva kilometry cyklostezky v Karlových Varech. Foto: Eurovia CS

Takřka třetina zakázek (31,1 procenta) byla zadána formou dodatků k uzavřeným zakázkám. Hodnota těchto dodatečných stavebních prací byla 481 milionů korun. 

I v květnu se projevila snaha co nejrychleji dočerpat peníze z evropských fondů v rámci programového období 2007 až 2014. Letošní rok je poslední, kdy lze tyto peníze čerpat. „Projekty spolufinancované respektive navržené na spolufinancování z fondů EU se týkaly 239 zakázek v hodnotě 6,4 miliardy korun,“ uvedl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Zdeněk Kunc. 

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo v květnu 349 firem. Největší objem získala Eurovia CS, které státní správa zadala 17 zakázek za celkem 300 milionů korun. Z dalších 11 tendrů za 1,64 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s dalšími firmami. 

Průměrná cena zakázky v květnu klesla na 20,0 milionu korun. Dostala se tak na 76,9 procenta průměrné velikosti zakázky v květnu 2014. 

V pátém měsíci byla zadaná letošní druhá zakázka s cenou překračující miliardovou hranici. Sdružení firem Eurovia CS, GJW Praha, Chládek a Tintěra Pardubice a Hochtief CZ získalo od Správy železniční dopravní cesty tendr na revitalizaci trati Pardubice – Ždírec nad Doubranou za 1,034 miliardy korun. 

Dosud největší letošní zakázku po několika letech průtahů zadalo v dubnu Národní muzeum zakázku na rekonstrukci hlavní budovy sdružení firem Metrostav, Průmstav a IMOS Brno, které v otevřeném řízení nabídly 1,761 miliardy korun. 

Kunc upozornil na to, že data ve Věstníku veřejných stavebních zakázek za prvních pět měsíců nepotvrzují očekávané pokračování růstu veřejné stavební poptávky z minulého roku. „Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesla od počátku roku do konce května 2015 celková hodnota zadaných zakázek o 9,8 procenta na 47,7 miliardy korun,“ uvedl. Na tom se podílí i pokles zakázek spolufinancovaných z fondů EU v souvislosti s opožděním schvalováním operačních programů nového programovacího období, dodal. 

Pozitivní obrat podle něj v nejbližším období nesignalizují ani data o nově vypsaných veřejných zakázkách, jejichž počet i hodnota klesají čtvrtý měsíc po sobě. „Určitým příslibem pro zlepšení situace ve veřejných investicích je očekávané zadání několika velkých stavebních zakázek,“ doplnil Kunc.

Další článek: Čechům jádro nevadí