Testovací let bezpilotního letounu SkyGuardian s kovovým 3D tištěným dílem

Testovací let bezpilotního letounu SkyGuardian s kovovým 3D tištěným dílem Misan s.r.o. vydáno dne 22. července 2020

General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI), americký letecký výrobce, provedl první testovací let svého dálkově ovládaného letadla SkyGuardian s 3D tištěným dílem na palubě. Se zkušeností s plastovým 3D tiskem se nedávno v GA-ASI začali zabývat také 3D tiskem kovů. Poté, co založili pracoviště pro kovové aditivní technologie, nalezli další součásti a sestavy, pro které by bylo vhodné 3D tisk využít.

Zavádění kovové aditivní výroby bylo zahájeno počátkem roku 2019 za pomoci konzultační společnosti AddWorks, patřící GE Additive. V únoru 2020 dosáhlo GA-ASI přelomu v podobě prvního letu s titanovým 3D tištěným přívodem vzduchu NACA. Kromě něj bude v tomto roce ještě pokračovat vývoj a schvalování dalších aplikací.

Vzlet bezpilotního letadla SkyGuardian

GA-ASI začali využívat laserovou technologii s práškovým ložem (DMLM - Direct Metal Laser Melting) a kvalifikovat jak výrobní proces, tak jednotlivé výrobky. Během krátké doby chtěli létat s prvním kovovým 3D tištěným dílem. To se jim během osmi měsíců povedlo. Přívod vzduchu má kromě rychlejší a levnější výroby také vylepšenou konstrukci se sníženým rizikem poruchy. Z původní sestavy tří dílců je nyní jediný optimalizovaný výrobek.

Úspora času a nákladů s kovovým 3D tiskem

Díl byl vyroben na stroji Concept Laser M2. Úspora nákladů přesáhla 90 %, hmotnost se snížila o 30 % a náklady na nástroje o cca 85 %. Nyní GA-ASI pracují na dalších přívodech vzduchu a jiných dílcích a podsestavách.

Po úspěšné kvalifikaci dílce NACA pro sériovou výrobu přistoupilo GA-ASI k objednání několika strojů Concept Laser M2 Series 5 pro své nové Centrum aditivní výroby v Kalifornii. AddWorks svými konzultacemi pomohl se zavedením kovových aditivních technologií také japonské Hondě, Korea Aerospace Industries Association (KAIA), americké Triumph Group, ale také například módním návrhářům na Met Gala 2019. V České republice je zastoupen firmou Misan.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.