Trendy 2015: Zakázková výroba je v oboru robotiky standardem

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

Téměř ve všech průmyslových odvětvích pracují po boku lidí roboty. Často vykonávají práce, které jsou pro člověka příliš těžké, nebezpečné nebo zdraví škodlivé. Zdvihají velká břemena, pečlivě lakují a provádí stejné pracovní operace milionkrát za sebou se stále stejnou přesností.

Jejich pohyby připomínají komplikovanou choreografii s extrémními ohyby a rotacemi, které od všech použitých komponentů, integrovaných kabelů a kabelových systémů vyžadují maximální flexibilitu, stabilitu a životnost. Protože pokud selže jeden z komponentů, zastaví se celá výrobní linka a vzniknou milionové škody. Skupina Lapp se svým specialistou na robotiku – společností Lapp Muller – se tímto oborem intenzivně zabývá již více než třicet let a vyrábí ovládací a datové kabely, speciální kabely i odpovídající konfekci. 

Speciální kabely pro firmu Dürr jsou vyvíjeny a vyráběny v podniku Lapp Muller v Grimaudu a konfekcionovány a testovány ve společnosti Lapp Systems ve Stuttgartu.

Dodavatelé komponent pro roboty musí být proto schopni jak dodávat standardní produkty s vysokou kvalitou, tak i vyvíjet individuální speciální řešení. Použití standardního zboží v komplexních aplikacích by totiž vyžadovalo v některých případech kompromisy, které by v praxi mohly vést k problémům při nasazení robotických a výrobních systémů. Ve skupině Lapp zajišťuje úsek Market Management Robotics ve spolupráci se zákazníky často náročný a intenzivní vývoj individuálních řešení. 

Individuální osazování pro použití Plug & Play 

Na skupinu Lapp se obrátila společnost Dürr s požadavkem na vývoj speciálního kabelu. Dürr je globální systémový partner pro automobilový i dodavatelský průmysl a vedoucí firma na světovém trhu lakovací, vyvažovací nebo čisticí techniky. Předmětem činnosti ADP/Systems Robotik u firmy Dürr je lakovací robot. Jeho úkolem je vést rozprašovač během lakování v konstantní vzdálenosti od povrchu karosérie a kolmo k němu tak, aby bylo zajištěno rovnoměrné nanesení laku. Ve výrobě přitom často dochází ke změně modelu, ke vzniku nového designu vozidla nebo použití nového lakovacího systému, což od firmy Dürr vyžaduje vysokou míru flexibility a inovativnosti. Lakovací robot je schopen přejít během deseti sekund z jedné barvy na jinou, a to při minimálních materiálových ztrátách. 

„Na našich robotech jsou používány kabely, které jsou vystaveny enormnímu namáhání. Jedná se o torzní pohyby až sto osmdesát stupňů na metr, které musí kabel jednoduše vykonávat spolu s robotem. A to ne pouze dvakrát, ale milionkrát. Na to se můžeme u firmy Lapp spolehnout,“ vysvětlil Heiko Kamp z vývoje produktů pro řídicí techniku firmy Dürr. 

Spolupráce s firmou Lapp se týká kabeláže uvnitř lakovacího robota. Výzvou je přitom jak malý poloměr ohybu, tak i velice výrazné torzní pohyby, ke kterým dochází například tehdy, když robot lakuje vnitřní prostor dveří vozidla. Společnost Dürr má proto velice přísné požadavky na poloměr ohybu a torzní odolnost kabelových systémů. Vedle výroby speciálních kabelů je skupina Lapp schopna nabídnout i jejich individuální konfekcionování. Po namontování speciálních kulatých konektorů může být kabeláž dodána zákazníkovi jako hotové řešení Plug and Play. Společnost Dürr mohla zeštíhlit své procesy a ušetřit mnoho času i nákladů, takže se může intenzivněji věnovat svým hlavním činnostem. Kromě toho kompletně vyladěné a vyzkoušené systémy od jednoho dodavatele zvyšují bezpečnost robota a prodlužují jeho životnost. 

Řešení firmy Dürr jsou používána po celém světě – všude tam, kde jsou vyráběna vozidla a jejich díly. Proto rovněž požadovala globální zaměření dodavatelů komponent. Také tomuto požadavku skupina Lapp vyhovuje. 

„Sázíme na způsobilost skupiny Lapp vyvíjet a vyrábět pro nás speciální kabely pro tuto oblast,“ říká Heiko Kamp. „I tehdy, pokud se jedná o vstup do další země. Vždy existují nové nápady. Aby je bylo možné realizovat, jsou často potřebná speciální řešení. Kabely a konektory, které nejsou běžné. V tomto ohledu se cítíme u firmy Lapp v nejlepších rukách.“

Prezentace společnosti Lapp Kabel, lappczech.lappgroup.com  

Další článek: Trendy 2015: Rychlé a snadné modelování v softwaru ZW3D