Vítězové Energetické olympiády 2023 vymysleli přeměnu oxidu uhličitého z řas na elektřinu

Letos již po šesté se ve dnech 9. a 10. listopadu na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT uskutečnilo finále Energetické olympiády, kterou pořádá společnost Energetická gramotnost. Soutěž zaznamenala rekordní zájem mezi studenty, do školního kola se přihlásilo 541 týmů, tedy přes 1 500 studentů. Do dvoudenního finále v Praze se probojovalo 74 studentů a studentek středních škol a gymnázií rozdělených do 25 týmů.

Inzerce

Studenti museli během dne vypracovat projekt na jedno ze šesti témat, které organizátoři považují za velké výzvy současné energetiky. „Soutěžící simulují práci na projektech v reálném prostředí. I tam je výhodou, když vědí, kde hledat informace, nebojí se ptát zkušenějších i umělé inteligence. Umí ale informace kriticky zhodnotit a pracovat s nimi dál. Dobrým nápadem to ale jen začíná. Když nesedí ekonomika, žádný investor by do projektu neinvestoval. A v neposlední řadě musí pak projekt kreativně prezentovat,” říká zakladatelka projektu Adéla Holasová. 

Finále rozhodovaly setiny bodů

Zvítězil tým studentů Simona Klingy, Tomáše Čermáka a Vojty Dvořáka, kteří soutěžili pod hlavičkou Gymnázia Brno-Bystrc. Studenti u odborné poroty zabodovali unikátním nápadem na pěstování řas na záchyt CO2 a následné přeměně zpět na elektrickou energii. K vítězství přispěla také perfektní prezentace a praktická ukázka členům poroty.

O druhém a třetím místě rozhodovala jen jedna setina a ta nakonec skočila ve prospěch týmu z PORG gymnázia ve složení Benjamin Hudec, Ádám Sátor a Václav Verner, kteří zpracovali koncept transformace bioplynových stanic na výrobny vodíku a uskladnění přebytků energie do bioplynu.

David Orlík, Jonáš Tomešek a Martin Obšil z Wichterlova gymnázia, Ostrava-Poruba, kteří se účastnili i v loňském roce a skončili druzí, se tak letos museli spokojit s třetím místem. Tým přišel letos s nápadem na řešení zpracování odpadů pyrolýzou na vodík a bioplyn, které by výrazně pomohlo s akumulací přebytků energie. Tento nápad jim vynesl letos těsné třetí místo. 

V rámci finálového kola proběhl dopoledne přednáškový blok, který zahájil prof. Petr Páta, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svými přednáškami pak následovaly jednotlivé partnerské firmy. „Zároveň tito odborníci byli během dne k dispozici studentům jako rádci a mentoři. Je to zajímavá zkušenost, setkávat se s aktivními studenty a vnímat jejich pohled na problematiku.” dodává Holasová.

Generálním partnerem projektu je společnost ČEPS. Odbornými garanty jsou Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze, ŠKO-ENERGO, ČEZ, a. s., GasNet, s.r.o., E.ON, Sev.en Česká energie, Energetický regulační úřad, Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB TU Ostrava a Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně. Mediálními partnery – Československý časopis pro fyziku, Ámos vision a Oenergetice.cz.

Sedmý ročník Energetické olympiády se uskuteční v roce 2024, školní kolo proběhne 18. října 2024 a finále 7. – 8. listopadu 2024.

Další článek: Prolistujte si aktuální vydání časopisu STROJIRENSTVI.CZ 4/2023