ZKL rozšiřuje aktivity v Číně, kam dodá ložiska

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

Strojírenský koncern ZKL rozšiřuje své aktivity v Číně. Tamnímu železničnímu průmyslu dodá 117 sad ložisek, další dodávky plánuje. V budoucnu mají výrobky společnosti osadit celkem sto tamních tramvají, což znamená zakázku za zhruba 36 milionů korun.

Generální ředitel ZKL Jiří Prášil uvedl, že v posledních třech letech tržby ZKL v Číně překročily sedm milionů dolarů (asi 170 milionů korun). „Železniční průmysl je řízen novou státní společností CRRC, která vznikla sloučením dvou subjektů, a to firmy CSR (jižní dráhy) a CNR (severní dráhy). Tyto firmy jsou obdobou našeho státního podniku České dráhy a je to největší železniční společnost na světě,“ uvedl. 

Foto: ZKL

Společnosti CSR firma zatím dodala 112 sad a dalších pět je na cestě. Celkem by mělo jít o 1600 ložiskových sad. „Předpokládá se postupné rozšíření do dalších měst, kde se budou nové tramvaje uvádět do provozu,“ doplnil Prášil. Také díky tržbám v Číně ZKL letos plánuje růst obratu o 11 procent na 1,749 miliardy korun. 

Speciální ložisko nabízené v Číně se v příštím týdnu utká rovněž o Zlatou medaili na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. 

ZKL je největší výrobce velkorozměrových soudečkových, speciálních a dělených ložisek ve střední Evropě. Koncern loni zvýšil obrat o pět procent na 1,569 miliardy korun. Provozní zisk stoupl meziročně o čtyři procenta na 52 milionů korun. Letos ZKL plánuje obrat 1,749 miliardy korun a provozní zisk 105 milionů korun.

Další článek: Vyvrtávací hlavy na hrubování a jemné obrábění