Trendy 2015: Renishaw – prvotřídní technika, prvotřídní software

Redakce Redakce
— vydáno 11. září 2015

Společnost Renishaw letos uvádí na trh více než třicet nových nebo zásadně inovovaných produktů. Tato fi rma je obecně vnímána jako hardwarová společnost dodávající sondy a měřicí systémy. V portfoliu jejích produktů však hraje software stejně důležitou roli jako hardware.

GoProbe je nový softwarový nástroj pro rychlé programování měřicích sond na obráběcích strojích. Součástí je kromě softwaru, školicích materiálů a uživatelských referenčních nástrojů také nová aplikace pro chytré telefony se systémy Apple iOS a Android. Software GoProbe umožňuje kompletní měření obrobků, měření nástrojů a kalibraci sond a pro obsluhu nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s používáním sond. Součástí softwaru je školicí souprava GoProbe pro samostudium, která obsahuje vzorový zkušební dílec k měření, e-learningový kurz a řadu pomůcek z nichž nejatraktivnější je aplikace pro chytré telefony. Aplikace je zdarma ke stažení na AppStore a Google Play. Odkazy k ní najdete také na webu www.renishaw.cz/goprobe

Equtor Intuo pro snadné měření 

Univerzální kontrolní měřidlo Renishaw Equator je nyní k dispozici s novým měřicím softwarem Intuo. Ten umožňuje intuitivní přístup operátora k programování přístroje Equator. Významně zjednodušuje a automatizuje měření široké škály dílů. Obsahuje inteligentní funkce, díky kterým lze připravit měřicí program během několika minut. Navíc pouze s minimálním zaškolením obsluhy. 

S programováním měřicích sond přímo na strojích pomůže nová aplikace GoProbe pro chytré telefony.

Equator je vysoce opakovatelný automatický kontrolní systém. Jeho použití snižuje závislost na zručnosti kontrolora používajícího ruční měřidla. Konzistentní kvalita kontroly neovlivněná lidskými chybami snižuje zmetkovitost a zajišťuje stoprocentní identifikaci dílů, které jsou mimo toleranci. Intuo a Equator jsou ideální alternativou k posuvným měřítkům, mikrometrům a kalibrům. Rychlé automatické měření výrazně snižuje náklady na pracovní sílu. V provozech se stovkami ručních měřidel může být tato úspora nákladů velmi výrazná. 

Modus 2 – inovace metrologického softwaru 

Modus 2 je představitelem nové generace softwaru pro souřadnicové měřicí stroje. Byl navržen s cílem zjednodušit programování a obsluhu měřicích strojů. Vychází z osvědčeného softwaru Modus a podporuje všechny technologie Renishaw pro tříosé i pětiosé měření. Zcela přepracované uživatelské rozhraní umožňuje i novým uživatelům naučit se pracovat v prostředí Modus 2 snadno a rychle. Software dynamicky přizpůsobuje menu podle aktuálně měřeného prvku a nabízí vždy jen takové funkce, které jsou relevantní pro právě prováděnou měřicí úlohu. Modus 2 významně zrychluje programování měřicích úloh a zvyšuje tak produktivitu práce. Modus 2 podporuje práci s CAD modely, ale umožňuje programovat i bez nich. 

EVO – z počítače přímo do kovu v sériové výrobě 

Technologie kovového 3D tisku se z akademických pracovišť dostává stále více do průmyslové sféry. Společnost Renishaw, jediný britský výrobce 3D tiskáren na tisk kovových dílů, dodává na trh tiskárnu AM250 určenou pro flexibilní produkci 3D dílů. V letošním roce byl představen prototyp nové 3D tiskárny nazvaný EVO, který je určen pro sériovou průmyslovou výrobu. Při vývoji nového stroje je důsledně kladen důraz na automatizaci, monitorování procesu a snížení vlivu lidské obsluhy. Tyto vlastnosti jsou nezbytným předpokladem pro rozsáhlé nasazení kovových 3D tiskáren jako standardního výrobní zařízení ve strojírenských výrobních provozech. 

Prezentace společnosti Renishaw, www.renishaw.cz

Další článek: Trendy 2015: Rychlé a snadné modelování v softwaru ZW3D